دانشکده علوم پيراپزشکی

تاریخچه دانشکده

 
 
سم الله الرحمن الرحيم
 

 اللهم اخرجني من ظلمات الوهم و اکرمني بنور الفهم

اللهم افتح علينا ابواب رحمتک و انشر علينا خزائن علومک

برحمتک يا ارحم الراحمين

 

خداوندا مرا از تاريکيهاي وهم و خيال خارج کن و نور درک ومعرفتت را به من عنايت فرما

خداوندا در هاي رحمتت را بر ما بگشاي و گنجينه هاي علومت را بر دل ما جاري فرما

به رحمتت اي مهربان ترين مهربانان

 

   دانشگاه مبدا همه ي تحولات است.  (( امام خميني (ره ) ))

 
تاریخچه دانشکده:

در سال 1351 آموزشگاه پرستاری در مشهد تاسیس شد و با پذیرش 140 نفر دانشجو در رشته های پرستاری، مامایی، رادیولوژی و علوم آزمایشگاهی شروع به کار کرد. پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران، نام این آموزشگاه به" آموزشگاه عالی پرستاری و مامایی نرجس" تغییر یافت.

در سال 1365 با تشکیل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، آموزشگاه عالی پرستاری و مامایی نرجس دانشگاه با مجموعه آموزشی- پژوهشی پرستاری و مامایی جرجانی وابسته به بهداری ادغام شد و تحت عنوان" دانشکده پرستاری، مامایی و علوم پیراپزشکی دانشگاه علوم پیراپزشکی دانشگاه علوم پزشکی مشهد" نام گذاری گردید.

در سال 1370 دانشکده مذکور به دو واحد مستقل به نامهای " دانشکده علوم پیراپزشکی و بهداشت" و " دانشکده پرستاری و مامایی جرجانی"، تفکیک شد. در سال 1372 گروه بینایی سنجی به گروههای آموزشی دانشکده علوم پیراپزشکی و بهداشت افزوده شد. این دانشکده از ابتدای تاسیس مدتی در بیمارستان قائم (عج) و خیابان آزادی واقع بود تا آنکه پس از تغییر کاربری بیمارستان شفا در بهمن ماه 1380 به مکانی در ابتدای بولوار فلسطین انتقال یافت.

پیرو مصوبه سفر اول استانی ریاست محترم جمهوری به استان تاسیس دانشکده بهداشت در استان خراسان رضوی در فروردین ماه 1385 مصوب شد و در سال 1387 دو دانشکده از یکدیگر تفکیک گردیدند. و پس از آنکه فضایی در پردیس دانشگاه علوم پزشکی مهیا گردید در اواخر سال 92به این مکان انتقال داده شد.

دانشکده پیراپزشکی در زمینی به مساحت بیش از 3300 متر مربع دریک بلوک ساختمانی اداری و آموزشی قرار گرفته است که شامل 15 باب کلاس - دو مرکز کا مپیوتر- اداره آموزش- اتاق شورا و اساتید - اتاق های مدیران گروه و دفتر مجله دانشکده و آزمایشگاههای بیوشیمی،ایمونولوژی، میکروبیولوژی، خون شناسی می باشد.همچنین حوره ریاست و معاونین - اداره کارگزینی،حسابداری ،کتابخانه و دبیرخانه نیز در همین ساختمان دائر است.

در حال حاضر دانشکده علوم پیراپزشکی در مقاطع کارشناسی پیوسته، ناپیوسته ،کارشناسی ارشدودکتری،دانشجو می پذیرد.. تعداد اعضاء هیات علمی این دانشکده 36نفربوده ودارای معاونت های آموزشی – پژوهشی ،اداری- مالی ، امور دانشجویی و فرهنگی و 7 گروه آموزشی می باشد.